Kategorie
Uncategorized

Barwy w modzie

Temat bardzo interesujący, w końcu „jak nas widzą tak nas piszą”-stare, ale jak prawdziwe przysłowie kiedyś często używane.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że na podstawie wyglądu jesteśmy oceniani. Warto więc zapoznać się z podstawami, obowiązującymi w modzie, które pomogą uniknąć nam modowych wpadek. Nie jest to łatwa sztuka lecz pomożemy jak połączyć kolory aby nie zaliczyć modowych wpadek. Boimy się że będziemy wyglądać źle, nudnie i mdłe.
Zdarza się, że kupujemy rzeczy, które bardzo nam się podobają, są w najmodniejszym fasonie , kolorze i co dalej? W głowie piętrzą się pytania: Co dalej?
Jak dobrać kolor, aby wyglądać szykownie, elegancko? Z czym połączyć?
Jest to jedno z ważniejszych zagadnień z jakimi przychodzi nam się
zmierzyć. Wydaje się, że to nic trudnego i tak jest! Oczywiście pod warunkiem, że znamy podstawy.
Intuicja- warto na niej polegać, warto również bawić się modą.
Jak to zrobić?
Przedstawię teraz kilka sposobów, zasad, obowiązujących w modzie, które po zastosowaniu na pewno pomogą w doborze fasonu, koloru, oraz spowodują, że zaprezentujemy się dobrze i będziemy wyglądać szykownie i elegancko pomimo zmieniających się trendów.
Ważną rolę odgrywa paleta kolorów. Należy dobrać ją do naszego typu urody . Łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni kolor. Zaczniemy jednak od” typów kolorystycznych”-tak nazywamy rodzaje urody. Istnieją cztery.
Typy kolorystyczne:

 • wiosna- cera jasna, delikatna, włosy blond- ten typ urody lubi błękit, czerwień, beż, pomarańcz
 • lato – to delikatna skóra, oczy piwne, włosy brązowe – ten typ to róże, szarości, fiolety
 • jesień- piegi, rude włosy, zielone oczy-tu pasuje intensywna zieleń, elegancka czerń, brąz
 • zima- oliwkowa skóra, czarne włosy, brązowe oczy – kontrast to zdecydowanie jej zestaw: czerń- czerwień.
  Kolejna kwestia tonacja karnacji. Mamy dwa : jasny- zimny i ciemny-ciepły. Jak to zrobić?
  Do ciepłych dobieramy ubrania w ciepłych kolorach natomiast zimnych karnacji elementy chłodnej tonacji.
  Jeżeli wiemy już jaki mamy typ, możemy posłużyć się gotowymi paletami barw.
  Kolory mogą również powiększyć lub wyszczuplić sylwetkę optycznie. Tu należy zastosować odpowiednie połączenie ciemnych i chłodnych barw. Góra i dół stylizacji – źle dobrane kolory (kolory kontrastowe) spowodują przecięcie sylwetki co uwydatni wszelkie mankamenty naszej figury. Bardzo istotną rolę pełni „Łączenie kolorów”.
  W modzie występują kolory bazowe: biały, czarny, granat, beżowy, szary. Kolory te jak wskazuje nazwa są bazowe czyli stanowią bazę dla innych bardziej odważnych barw : pomarańcz, róż, żółty.
  Podczas komponowania eleganckiej, klasycznej stylizacji najlepiej zacząć od bazy: t-shirty, koszule, marynarki, czy spodnie w jednolitej stonowanej kolorystyce, będą doskonałym tłem do dodatków (apaszek, kwiaciastych krawatów, poszetek)
  Trzy kolory.
  Aby wyglądać efektownie i elegancko wybierz trzy kolory. Kolory intensywne, wyraziste -stylizacja jest mniej formalna. Wybór więcej niż trzech kolorów może wyglądać źle mało elegancko, efekt rozproszenia sprawi, że będziemy mniej atrakcyjni.
  Paleta barw.
  Jest to koło ,które jest przewodnikiem po kolorach. Koło pozwoli i pokarze jakie kolory pasuję do siebie i jak je łączyć. Oto trzy podstawowe zestawy:
 • kontrastowy, komplementarny – jest łączenie kolorów z przeciwnych stron koła. Jest to jedna z najprostszych metod, zawsze gwarantuje sukces np. niebieski z pomarańczowym czy żółty z granatowym,
 • pokrewny, analogiczny – bardziej spokojny harmonijny skomponowany z trzech pokrewnych barw znajdujących się obok siebie np. żółty, pomarańczowy, czerwony,
 • monochromatyczny – czyli w jednym kolorze, ale w różnych odcieniach,
 • trójkąt barw – łączenie trzech kolorów znajdujących się w równych odstępach np. pomarańczowy, zielony, fioletowy,
 • w kształcie litery T – polega na zestawieniu koloru z dołu koła i dwóch dodatkowych z góry koła np. czerwony, niebieski i żółty.
  Jest jeszcze jedna kwestia wzory – kolorowe kwiaty, paski, krata. Ubrania wielobarwne warto łączyć z barwami neutralnymi – czernią, bielą, szarością czy beżem. Przykład: sukienka w kwiaty idealnie komponuje się z jednolitą kurtką np. ramoneską . Zastosowanie tych zasad na pewno wprowadzi ład i porządek w naszej garderobie. Analiza kolorów, świadome dobranie kolorów pasujących do naszego typu urody gwarantuje sukces.
  Kolory ubrań w modzie męskiej. Zróżnicowanie kolorów w modzie damskiej i męskiej przechodzi do lamusa. Są barwy które na stałe wpisały się do męskich stylizacji i tworzą ich bazę, zaliczamy do nich granat ,szarość, bordo, biel np. szary garnitur, biała koszula, brązowe buty. Zasada trzech kolorów też obowiązuje.
  Eksperymentowanie łączenia kolorów bardziej uchodzi w modzie codziennej lub sportowej, w przypadku formalnych stylizacji nie można zaszaleć. Podstawą zasadą jest „mniej znaczy więcej”

Ważną kwestią jest tak zwaną ; „Kompozycyjna klamra”- dla zamknięcia całość stylizacji, należy postarać się, aby kolory pojawiły się w różnych częściach zestawu, będzie to wyglądało wtedy bardzo ciekawie, efektowanie ale i konwencjonalnie.